Ibland behöver man inte skrivna egna fotoguider, när det finns så mycket bra där ute redan. Har ni sett hur mycket fototips bloggare producerar hela tiden? Det liksom bara kryllar av dem. Därför tänkte jag ägna det här inlägget att tipsa om 3 bloggar och deras guider som jag verkligen gillar.
På tisdagar då och då släpper Äntligen vilse ett nytt fototips. Syftet är att tipsa och att ge inspiration så att du som läsare skall ha möjlighet att utveckla dina kunskaper i foto på egen hand. Var därför inte rädd för att ställa en fråga i kommentarsfältet nedan. Fototipset är för dig.
Du hittar föregående veckors fototips här.
Följ mig på Bloglovin så att du kan spara Äntligen vilses fotoguider.
3 bloggar som hjälper dig förbättra din fotografering
Mobilfoto med Hand Luggage Only
Grabbarna bakom bloggen Hand Luggage Only fotograferar med besked. De producerar material i en remarkabel takt, varför deras enkla fotoknep är väl värda att läsa. Hand Luggage Onlys guider kikar jag på när jag vill lära mig något, hitta något nytt inom foto-resegenren eller bli inspirerad. Denna månad har de också haft en fotopromenadkurs i fotografering i samarbete med Apple.
Rolig guide om enkel mobilfotografering och hur man kan förbättra den med små objektiv man knäpper på mobilen – 5 Ridiculously Easy Phone Photography Cheats
Här hittar du Hand Luggage Onlys alla fotoguider
Bli inspirerad av Travelettes
Jag älskar Travelettes blogg ur en estetisk synvinkel. Så fina inlägg, texter, miljöer osv i all oändlighet. Vintagekänslan! Travelettes gör också härliga fotoguider om ditten och datten. Särskilt älskar jag Travelettes instgramguide: HOW TO STEP UP YOUR TRAVEL INSTAGRAM GAME med massa matiga tips om hur man kan förbättra sin instagramstrategi som faktiskt fungerar.
Här hittar du alla Travelettes fotoguider.
Lär dig fota stilleben med Nevnarien
Elin Kero är grym fotograf och den blogg jag har använt som bas och utvecklingsplattform när jag har lärt mig fotografera. Hela hennes blogg är fylld med matiga tips där du kan hitta allt från hur du fotograferar bröllop och porträtt till semesterbilder. Extra duktig tycker jag Elin är på stilleben, men det tycker nog Indiska också där hon nu jobbar som fotograf.
Lär dig fotografera stilleben med Elin.
Hoppas du uppskattade veckans tisdagstips. Vilka bloggars fototips gillar du?
Katarina
Oh kul med lite nya tips, tack! Man behöver ständigt vidga sina vyer inom foto och hitta ny inspiration 🙂
Jag har nog funderat på att skriva mer om naturfoto framöver… 🙂
Ja. Det är en genre som är högat intressant. Har skrivit en del om det. Skrev ju ett tag för kiliaro. Naturfoto tenderar ofta bli så himla pretentiöst med fokus på kamerautrustningen så kul med lite andra vinklar. ❤️
Tack för bra tips. Man kan aldrig få nog med idéer när det kommer till foto 🙂
Sannerligen inte. Tack för den fina kommentaren. Hoppas du hade nytta av tipsen. ❤️?
Så bra och inspirerande tips!
Nevnarien är helt underbar och ska kika in de andra 😀
Japp. Bästa tipsen i mannaminne. Gör det 🙂
Ja, Elins blogg och bilder äääälskar jag!
Tack för tips! Ska kolla in det inför min tågluff. Alltid fint att inspireras och få nya perspektiv!
Tack 🙂 Du är så snabb att läsa allt jag skriver. Bästa följaren! 🙂